Ak sa pýtaš na možnosť spasenia, kým žiješ v čase, odpoveď je jasná. Rozhodnutie je stále pred tebou, môžeš si vybrať ktorúkoľvek cestu. Každý si môže vybrať večnú smrť a tí, čo si ju zvolia, ju budú mať. Ale ak sa snažíš preskočiť do večnosti, ak sa pokúšaš uzrieť, aký bude konečný stav vecí, potom kladieš otázky, ktoré smrteľníkom nemôžu byť zodpovedané.

Filmy Lev, šatník a čarodejnica a Princ Kaspián patria medzi najznámejšie fantasy filmy posledných rokov. Vďaka nim pozná príbehy Narnie oveľa viac ľudí (podobne ako tomu bolo i s Tolkienovým Pánom prsteňov). Menej ľudí už potom vie, že autor, ktorý vytvoril Narniu, písal knihy i s kresťanskou tematikou. A šlo mu to minimálne tak dobre ako v knihách pre deti.

Možno si sa už dostal/a ku knihe Rady skúseného diabla. Ja som to šťastie zatiaľ nemal, no už po pár prečítaných knihách sa stávam fanúšikom C. S. Lewisa. Svoju inteligenciu, múdrosť a skúsenosť rozprávača prezentuje autor jednoduchým rozprávaním, ktorým sa vie prihovoriť tak deťom objavujúcim dobrodružstvá v Narnii, ako i dospelým, pre ktorých popisuje udalosti v Pekle a v Nebi zo svojho pohľadu.

Clive Staple Lewis

Nemôžeš naplno milovať stvorenie, kým nemiluješ Stvoriteľa.

hovorí autor v knihe Veľký rozvod. Práve kvôli tejto pravde sa snažím si pri každej knihe uvedomiť, aký človek ju písal. Nikdy sa nedozviem úplne všetko, čo prežil a aký bol, ale aspoň zbežný životopis mi pomáha pristupovať inak i k samotnej knihe, pozerať sa naň z iného uhla a prežívať iným spôsobom.

Clive Staple Lewis (1898 – 1963) pochádzal zo Severného Írska. Ako 10-ročný prišiel o matku, ktorá zomrela na rakovinu. V 15-tich rokov vyhlásil, že je neveriaci. Študoval na Oxforde a ako dôstojník sa zúčastnil 1. Svetovej vojny, v ktorej stratil niekoľko kamarátov. Po vojne doštudoval školu a začal vyučovať literatúru. Medzi jeho priateľov patril i J.R.R. Tolkien, ktorý mal podstatný vplyv pri jeho návrate ku kresťanstvu v roku 1931. Odvtedy začal publikovať knihy s hlbokými kresťanskými myšlienkami. Kniha Veľký rozvod vyšla v roku 1944 postupne v podobe článkov v novinách. Lewis sa oženil až v roku 1958, a to za Joy Davidmanovú, ktorá trpela rakovinou kostí. Zomrela v roku 1960. Krátko na to sa za ňou vydal i on.

Veľký rozvod

Kniha Veľký rozvod je veľmi útlym dielom, ktoré sa nesnaží popísať krásy neba a strasti pekla vyčerpávajúcimi popismi, ale cez jednoduchý dej a rozhovory.

Príbeh začína cestou autobusom z Pekla do Neba. Niektoré duše mŕtvych ľudí idú na „výlet“, z ktorého sa však nemusia vrátiť. Je to iba na ich vlastnom rozhodnutí. Môže prísť divné, ak niekto váha, či má zostať v Nebi alebo sa má vrátiť do Pekla. Lewis však vysvetľuje, prečo to pre niektoré postavy vôbec nie je také jasné a jednoduché rozhodnutie.

Ak si ponecháme Peklo (alebo len Zem), neuvidíme Nebo. Ak prijmeme Nebo, nebudeme si môcť ponechať ani tie najmenšie suveníry z Pekla.

Takmer v každej kapitole sa rozprávač stretáva s novou postavou, na základe ktorej popisuje rozličné postoje ľudí k večnému životu a zatrateniu. Takto okrem iných stretáva skeptika, ktorý za každým rohom vidí podvod a klamstvo a neverí v žiaden dobrý úmysel; kamaráta, ktorý v nebi stretáva vraha a myslí si, že je oveľa lepší ako on, a preto je nebo nespravodlivé; umelca, ktorý je na svoj pozemský talent pyšný až do tej miery, že sa mu nepáči úplne poznanie nebeských ľudí; manželku, ktorá psychicky tyranizuje svojho manžela a myslí si, že v nebi v tom musí pokračovať, inak jej muž upadne.

Každému sa snaží pomôcť pri rozhodovaní niekto z ich blízkych, ktorí sa už vzdali sami seba a žijú v radosti. Niektoré postavy sa svojich závislostí a nedokonalostí vzdávajú, iné odmietajú večnú radosť kvôli svojej sebeckosti.

Od začiatku ma miatol názov Veľký rozvod a čakal som dielo o vzťahu muža a ženy v domácnosti. Kniha ale hovorí o vzťahu človeka k seba samému a názov som ocenil, až keď som knihu dočítal.

— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže

TIP: Knihu Veľký rozvod si objednajte na Zachej.sk

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave