Karol Lovaš (tiež známy ako) a.k.a. Brat Šavol, je katolícky kňaz patriaci do rehole premonštrátov, v minulosti známy moderátor rádia Twist a investigatívny novinár, aj vďaka ktorému sa Slovenská verejnosť dostala k informáciám o rôznych politických prešľapoch. Aktuálne pôsobí ako kňaz v Českej republike, ale svoje novinárske skúsenosti stále využíva v aktívnom písaní príspevkov pre webové portály, vydávanie kníh a rozhlasové relácie. Toľko sa dá o ňom zistiť už z prvých odkazov na Googli.
Karol Lovaš v odrážkach
Povedal som si, ale, že dokiaľ ho nestretnem osobne, pokúsim sa ho spoznať zatiaľ aspoň cez jeho knihy. Na základe tohto diela som si všimol:
- že je mu veľmi blízke a sympatické zmýsľanie aktuálneho pápeža Františka,
- že dokáže pár slovami alebo vetami povedať to, čo iní teologickí autori buď rozpíšu na zbytočne veľa strán, alebo sa to neodvážia povedať vôbec,
- že aj keď sa vždy nestotožňuje s oficiálnymi názormi (a nebojí sa to povedať), aj tak stále koná v súlade s nimi,
- že sa oplatí prečítať aj jeho ďalšie knihy a zamyslenia na webe.
Hriešnica dokazuje, že na spásu stačí málo. Farizej, ako veľa.
O čom to je?
No a o čom to tento kňaz z prostredia médií vlastne píše? O politike? O bulváre? O celebritách? O kauzách? Áno. O všetkom tomto a ešte viac. Avšak, toto je taká zváštna kombinácia, je to skôr cirkevná politika s nádychom biblického bulváru, so staršími českými celebritami a zmienkou o životných kauzách, ktorých účastníkmi sme aj my. Zachytáva úlomky živej pravdy a súčasne je to nie vždy príjemné čítanie, pretože sa často dotýka celkom konkrétnych nedokonalostí, ktorými každý z nás bohato oplýva. Ale čím viac nepríjemná téma to môže byť, tým hlbšie zamyslenie dokáže brat Šavol svojimi pár vetami vynútiť.
A láska? Je stará sklerotička. Zabúda, aby mohla milovať.
Táto útla brožúrka nemá ani 100 strán a zachytáva obdobie približne jedného roka: od ukončenia pontifikátu emeritného pápeža Benedikta, pomedzi to sa zameriava na príchod nového pápeža Františka a jeho pôsobenie až niekam po Veľkú noc ďalšieho roka, takže si môžeme aj spätne uvedomiť, ako sme jednotlivé situácie vnímali my a ako ich bral na milosť a nemilosť autor a zasa si raz jednotlivé momenty vnútorne prediskutovať.
Niečo ako záver
Nie každý musí s jeho názormi súhlasiť, a aj to je priestor na premýšľanie. Pretože zo zdravej diskusie, kedy sú pritomné oba názorové tábory, môže vzísť niečo nové a osožné (za predpokladu zdravého rozumu oboch strán).
Povedať Bohu – áno, je ako povedať žene – mám ťa rád. Po slovách musia nasledovať činy. A každodenné pripomínanie si záväzku.
Aktuálne môžete jeho články nájsť v rubrike Víkendovka Karola Lovaša na portále aktuality.sk, prípadne si v archíve slovenského rozhlasu nájsť jeho rozhovory alebo zamyslenia.
— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže
TIP: Knihu Náš Boh nosí zásteru si objednajte na Zachej.sk